Bıttım Sabunu Faydaları

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bıttım sabunu saç ve cilt için bir çok faydası bulunan doğal sabundur. İçerindeki yağ sayesinde saçınızı gürleştirir, güçlendirir ve en önemlisi saçınızın dökülmesini önler. Siirt ve Mardin illerimizde üretimi yapılan sabuna rağbet büyük. Peki bu mucize sabun nasıl yapılmaktadır? Menengiç meyvesi yani Yörede adı ile tabir edilen bıttım dan yapılıyor. Eylül ve Ekim ayları arasında bıttım  ağacından toplanan meyveler ezilerek yağı çıkarılıyor. Aslında bıttım yabani fıstık ağacıdır son yıllarda bölgedeki çiftçiler bıttım ağaçlarını aşılıyarak siirt fıstığı’na çevirmişlerdir.

BITTIM SABUNUN CİLT  VE SAÇA FAYDALARI

  • Saç köklerini güçlendiren bıttım saçı besleyerek dökülmesini önler
  • Kepek oluşumuna karşı etkilidir.
  • Cildi besler yara mantar ve sivilcelere iyi gelmektedir
  • Aynı zamanda sedef hastalarıda bıttım sabunu rahatlıkla kullanabilir.
  • Saçları besler ve hücreleri yenileyerek saç beyazlamasını engeller.
  • İçeriğindeki Antiseptik özellik sayesinde mikropları ve mikro organizmaları yok eder.
  • Kaşıntıya karşı bire bir faydalıdır.
  • Bıttım genel olarak hem cilde hemde saça pek çok faydalıdır.

Bıttım sabunu kullanımı kolaydır. Özel bir kullanım gerektirmez. Her gün bıttım sabunu faydaları kullanmanıza gerek yok düzenli bir şekilde 3-4 günde bir saçınızı bıttım ile yıkamanızı tavsiye ederiz.

Bıttım, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen yabani fıstığın olmamış hali doğrusu çitlembiktir. Sabunu ise benzeri olmayan bir güzellik ürünüdür. Yapraklarının yağından üretilen sabun, saç ve ciltte kullanılır.

Saçları ve köklerini besler, sağlamlaştırır, saçınızı yumuşak hale getirir, kepeklenmeyi ve dökülmeyi önler. Saç diplerindeki bakteri oluşumunu yok eder, saçlara organik parlaklık ve canlı bir görünüm kazanmıştırrır. Uzun süre kullanıldığında, beyazlaşmış saçlara doğal güç verip zaman içinde siyahlaştırır. Kuru saçları nemlendirir, ince ve kırılan saçlara yarar sağlayarak problemi giderir.

Antiseptik mikrop öldürücü özelliği olduğundan egzamaya, mantara, erişkinlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Gözenekleri açar, varisleri rahatlatmak için kullanılır, vücudu rahatlatır, kaşıntıları giderir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir